DE
EN
PL

jesteś tutaj:
Bronisław Kolbuch
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

BRONISŁAW KOLBUCH  - 1926 - 2007.
Bronisław Kolbuch urodził się 12. III. 1926r. na Kresach w małym miasteczku Busk niedaleko Lwowa. Zaraz po wojnie wraz z falą repatriacji przyjechał z rodzicami na Ziemie Zachodnie i osiedlił się w Namysłowie. Tu założył rodzinę i rozpoczął swoją aktywność zawodową i artystyczną.  Malarstwem artystycznym zajmował  się przez całe swoje dorosłe życie niezależnie od pracy zawodowej, którą w danym momencie się parał.  Była to jego największa pasja życiowa. Wrodzone zdolności malarskie rozwijane od najmłodszych lat wzbogacone zostały z biegiem czasu w praktyczną wiedzę oraz znajomość tajników warsztatowych. Tajniki technik malarskich , tajniki kompozycji poznawał głębiej gdy jeden z jego synów Grzegorz rozpoczął z początkiem lat siedemdziesiątych studia artystyczne na wydziale malarstwa i rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Bronisław Kolbuch w swojej twórczości artystycznej posługuje się różnorodną techniką: akwarelą , gwaszem rysunkiem ale przede wszystkim techniką olejną, którą stosuje najczęściej.
Dominującym tematem jego prac jest pejzaż wiejski. Stara, dawna wieś polska przedstawiana jest w różnych porach roku: pełnym słońca i zieleni latem, śnieżną zimą, czy też płomienno-złotą albo deszczową i mglistą jesienią.
Można w tych pracach dostrzec elementy wiejskiego życia, przepojonego spokojem i sielanką, atmosferą czasu, który już dawno minął. Bywają jednakże prace pełne dynamiki i atmosfery niepokoju jak chociażby pejzaże "Przed burzą" czy "Wiatr".
Bronisław Kolbuch potrafił celnie oddać różne nastroje przyrody np. skąpany w słońcu las sosnowy, parkową aleję w mglisty deszczowy dzień, groźne pochmurne niebo przed nadciągającą burzą czy atmosferę sielanki i spokoju letniego wieczoru ("Stogi siana o zachodzie słońca"), wiele z jego prac tchnie tak silnym realizmem, że oglądający niemalże fizycznie odczuwa nastrój tych miejsc i chwil.
Artysta lubił stosować ciepłą gamę kolorystyczną niezależnie od tego jaką porę roku malował - nawet jego pejzaże zimowe bywają malowane w ciepłych kolorach. Kolor był niego sprawą bardzo ważną i umiał  posługiwać się nim w sposób mistrzowski.
W wielu pracach widać zainteresowanie autora przestrzennym rozpracowaniem faktury obrazu. Farba jest kładziona grubo i zdecydowanie co podkreśla wyrazistość płótna.
Autor nie unikał dużych formatów a rzec można, że takie właśnie preferował. Mistrzostwo Bronisława Kolbucha wyraża, się także w tym, że w zasadzie nie wykonywał szkiców ołówkiem. Malowanie rozpoczynał często od szkicu farbą i wstępnego, położenia kolorów.
Oprócz malarstwa pejzażowego artysta wypowiadał się także w takich tematach jak martwa natura, portret czy tematyka historyczno-batalistyczna . Jednakże pejzaż pozostaje dominantą jego twórczości. Urzeka w nim koloryt, literackość zapisu oraz klimat pełen życzliwości i ciepła.
Autor był plastykiem przejawiającym dużą aktywność twórczą. W ciągu kilkudziesięciu lat swojej aktywności twórczej namalował kilka tysięcy obrazów w różnych technikach. Brał udział w licznych wystawach i prezentacjach zbiorowych, miał też wiele wystaw indywidualnych. Najczęściej wystawiał swoje prace na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku w Namysłowie, Opolu, Jeleniej Górze i Wrocławiu.
Poziom artystyczny prac został już niejednokrotnie uznany i uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami.
W 1983r otrzymał tytuł i odznakę Zasłużony Działacz Kultury nadany przez  Ministra Kultury i Sztuki.
Jego prace cieszyły się i nadal cieszą się uznaniem wśród nabywców zarówno krajowych jak i zagranicznych głównie z RFN, Francji, Szwecji.  Malował prawie do ostatnich chwil życia. Zmarł  po paromiesięcznej chorobie, 18 października 2007r. w Namysłowie.
(MMD)


 
Strona: 1 z 3 123następnaArrow_blue ostatniaArrows_blue