DE
EN
PL

jesteś tutaj:
Pejzaż wiejski
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Pejzaż wiejski – ulubiony temat artysty.


Ulubionym tematem artysty był pejzaż a szczególnie pejzaż wiejski.
Stare kryte słomianą strzechą chaty wiejskie, pasterka pasąca gęsi, kobieta niosąca chrust, przydrożne kapliczki, wiejskie studnie z żurawiem, polne lub leśne ścieżki i rozdroża, domki na skraju lasu, stogi siana na łące, stare wiatraki, młyny wodne, strumyki i mokradła to tematy jego obrazów powielane w różnych odmianach i wariantach.
Pejzaż wiejski to nawiązanie do wspomnień i obrazów z czasów młodości, pejzaży z jego stron rodzinnych okolic Buska koło Lwowa. Jego rodzina mieszkała na przedmieściach Buska. Ojciec był krawcem a matka prowadziła dom. Młody Bronek doskonale zapamiętał te ukochane pejzaże i potem przenosił je na obrazy. Być może też inspiracją do części jego prac były też okolice centralnej Polski skąd pochodziła jego żona Lucyna z domu Dłużniak. Odwiedzał te miejsca na przełomie  lat czterdziestych i pięćdziesiątych. To przepiękne okolice nad Prosną wioski takie jak Cieszęcin (skąd pochodziła jego żona), Osiek, Węglewice niedaleko Wielunia. Tam aż do połowy lat sześćdziesiątych można było spotkać chaty kryte strzechą, bez prądu, izby oświetlane lampami naftowymi, stare studnie z żurawiem, dzieci wypasające gęsi lub krowy.
Na obrazach Bronisława Kolbucha wieś jest przedstawiana w różnych porach roku.
Wiele pejzaży to pejzaże zimowe, konie ciągnące sanie, kulig, wrony na śniegu a tle przysypane śniegiem chaty wiejskie.
Być może inspiracją były też dla niego, przepiękne pejzaże leśne znanego malarza rosyjskiego Szyszkina. Bronisław Kolbuch znał dobrze jego twórczość i zachwycał się niektórymi jego pracami. Zainteresowania artystyczne jego rodziny, dyskusje o sztuce prowadzone w domu, oglądanie i dyskutowanie  prac znanych artystów zamieszczonych w licznych albumach, które były w posiadaniu rodziny miały wpływ na jego twórczość.